Serdecznie   witamy   na    stronie   Ochotniczej   Straży   Pożarnej   w   Żarnowcu Gmina Jedlicze

Historia OSP w Żarnowcu :

Straż pożarna powstała w 1927 r, a zarejstrowana została w Sądzie Rejonowym w Krośnie w 1928 r.

Inicjatorem załozenia Straży Pożarnej był pan Makiel Stanisław.

W skład I zarządu weszli :

Prezes Zarządu -    Stanisław Makiel

Zastępca -               Jan Krzysztyniak

Członek -                 Stanisław Fara

Członek -                 Mieczysław Klatka

Członek -                 Antoni Wiśniowski

Członek -                 Władysław Przybyła

Do straży nalezało 30 druhów czynnie działających na poczatku swej działalności, ze składek mieszkańców wsi sostała zakupiona pompa tzw. "kiwałka" do gaszenia pożarów w latach 1928 - 1955 r.

Do gaszenia pożarów były używane cztery konie. Po wyzwoleniu straż pożarna zaraz rozpoczęła swą działalność, której komendantem został Władysław Jamrogiewicz. W latach 60 komendantem został Józef Żebracki, po jego śmierci w 1990 r. komendantem został Zygmunt Orlik.

W 1995 r. straż otrzymała z Komendy rejonowej w Krosnie motopompę M - 600 która uzywana była do 1970 r., w 1970 r. otrzymano 2 sztuki motopomp M - 800, PO - 5 które aktualnie posiadamy i używamy przez okres 36 lat. W 1960 r. otrzymaliśmy Komendy Rejonowej  w Krośnie samochód Gazik, który był używany do 1974 r., w tym samym roku samochód ten został zamieniony na samochód Lublin. W 1987 r. otrzymaliśmy samochód Żuk, który używamy do dziś. 1996 r. nowym prezesem został Marek Maciejowski, który tę funkcje pełni do dziś. W roku 2000 otrzymaliśmy z Komedy Miejskiej PSP w Krośnie samochód gaśniczy Jelcz  GCBA 6/32, który weremontowaliśmy i słuzy nam do dziś.     1 września 2003 r. jednostka została włonczona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (KSRG)

Herb :

osp.